Аршалы жерінде техникалық шығармашылықтың жаңа бастаулары!!

18.05.2022

Бүгінгі таңда білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың маңызды басымдығы балалардың техникалық шығармашылығын қолдау және дамыту , жастарды ғылыми-техникалық салаға тарту, техникалық мамандықтардың беделін арттыру болып табылады.
Балалардың техникалық шығармашылығын дамыту-білім беру жүйесі қызметінің маңызды бағыттарының бірі. Біздің ауданда авто , кеме, әуе, зымыран үлгілерін насихаттау аясында Ақмола облысының үйірмелері арасында жарыстар өтті. Бұл ауқымды іс-шара "Ақмола облысы білім басқармасының "Ақмола дарыны" дарынды балалар мен талантты жастарды анықтау және қолдау орталығы" КММ және "Аршалы кентінің Жас техниктер станциясы"КММ бастамасымен өткізілді. Күн жылы және желсіз ауа-райымен Аршалы жері жарысқа қатысушыларды қарсы алды , слетке Көкшетау , Щучинск , Ақкөл, Шортанды қалаларының командалары және Аршалы сүтінің иелері келді. Сондай-ақ қатысушылармен Көкшетау қаласынан университеттің профессорлық-оқытушылық құрамынан және Көкшетау қаласының жоғары техникалық колледжінен , сондай-ақ Ақмола облысы білім басқармасының мамандарынан құралған үлкен төрешілер бригадасы келді. Командалар келгеннен кейін бірден Аршалы ауданы әкімінің орынбасары Бекбаев Абай Болатұлы жас қатысушыларға шығармашылық табыс , спорттық құмарлық, адал ымырасыз күрес , ал төрешілер бригадасына шыдамдылық тілеп , жинаған ұпайларының есебін адал және тәуелсіз жүргізуге мүмкіндік берді. Жарысқа бірінші болып автомоделистер шықты, төрешілер қашықтықты уақытқа өтуін , фишкалар айналасындағы өту тазалығын бағалады, өйткені әрбір жанасу 5 секундтық айыппұл. Бұл тапсырманы біздің үйірмешілер – Грицко Максим және Ахметов Али жақсы орындады, олар өз модельдік сыныптарында 1 орын алды. Модельдердің ең кішкентай класында масштабы 24,32, Сизов Дмитрийге тең емес, Атакишеев Эльдар да 1 орынға ие болды. Жеңімпаздар эстафетасын су айдынын өте жақсы игерген кеме модельдерінің командасы алды, Омаров Темірлан мен Көшербаев Алихан жеңімпаз атанды. "Квадрокоптерлер" жарысы өте қызықты өтті , Щучинск, Көкшетау және Аршалы балалары жақсы және ептіліктерін көрсетті, бірақ қорытынды есепте біздің үйірмеші Арымбаев Бауыржан 1 орынға ие болды. Таза аспанның сұлулығын , еркін ұшуды, әдемі көріністерді жас авиамоделистер көре алды. "Пилотаж" , "пенолет" модельдерінің сыныптарында Сумин Максим , Ефимович Дмитрий 1 орын алды. Зымыран модельдеу класындағы жарыстар өте қызықты өтті. Кең далада зымыран ұшырылған кезде, оның артынан екінші ракета дем алып, ұшыру және зымыран кішкентай зымыран полигонында болғандай ұшып кетті. Бұл сыныпта біздің балалар жоғары болды. Родин Тимур 1 орын , Сумин Сергей 2 орын алды. Қорытынды сынақта жалпыкомандалық 1 орынды Аршалы ЖТС тәрбиеленушілері (Аршалы №1 ОМ,№2 ОМ ,Ижевск ОМ және агро-техникалық колледж оқушылары П. Аршалы) бұл балалардың барлығы тәжірибелі педагогтармен , өз ісінің шеберлерімен айналысады; Огилько Ю.И., Олейник Н.Л., Ламанов и. п. олар өздерінің техникалық шеберлік тәжірибелерін өздерінің жас қамқоршыларына береді.
"Арай" ШҚ басшысы Б .К. Оспановқа, Аршалы кентінің әкімі Д. И. Иванюкқа алғысымызды білдіреміз. біздің балалар үшін спорт алаңдарын дайындауға көмектескені үшін. Алда басты мәрелер-Республикалық техникалық шығармашылық слеті, онда біздің балалар Ақмола облысының атынан шығып, еліміздің басты старттарында оның намысын қорғайтын болады.