Техникалық шығармашылықтың болашағы 2021

23.09.2021

Ақмола облысының облыстық қосымша білім беру оқу-әдістемелік орталығының бастамасымен өткен, қазіргі, болашақ техникаларын, "ұлы Өнертабысқа алғашқы қадам" атты облыстық техникалық шығармашылық көрмесіне қатысушылардың барлығы тамашалады.

Тәуелсіз қазылар алқасының көрсетіліміне әуе, кеме, авто, ауыл шаруашылығы техникасы, космонавтика, өнеркәсіп, инновациялық нысандар құрылысы – спорт, санаторий – курорттық, ақылды үй, сондай-ақ энергия үнемдеу технологиялары саласы, әскери техника модельдері ұсынылды, барлық макеттер 1:10 масштабында орындалды және қолданыстағы модельдердің көшірмелері ұсынылды. Байқауға Ақмола облысы аудандарының командалары қатысты, біздің Аудан Аршалы ЖТС және Аршалы а агротехникалық колледжінің үйірмелерімен таныстырылды.

Авто көліктің қолданыстағы модельдерін техникалық құрастыру саласында біздің тәрбиеленушіміз Ануар Жакупов ВАЗ 2121 (Нива) моделін ұсына отырып, 1-орынды, сондай-ақ "проект 1125" бронекатер моделімен Максим Грицко 1-орынды иеленді, бұл балалар педагог Н.Л.Олейникпен айналысады. Тастанды материалдардан жасалған "Свифт" ұшағының өте қызықты моделін Черепанов Валерий көрсетті, ол өзінің тәлімгері Огилько Ю. басшылығымен бірінші орынға ие болды және "әскери техника" саласында 1-ші орынды "ұшатын қанат" принципі бар ұшқышсыз ұшу аппараттарының моделімен Сумин Максим алды, тұрақты бейнекамерасы бар модель азаматтық және әскери тапсырмаларды орындауға арналған, бұл жобаны Максим мұғалім И. П. Ламановтың жетекшілігімен орындады.

Оқушылар байқауға "Аполлон одағы" ғарыш аппараттарының моделін, екі кеменің түйісу сәтін ұсынған, олардың құрылу тарихын, сондай-ақ ғарышкерлер мен астронавттар туралы, оның тәлімгері, педагог И.Лузгин және Кириллмен бірге ғарышкерлер тарихына аздап үңілді. модель жасау кезінде өткен ғасырдың журналдары мен мақалаларынан алынған дереккөздерге сүйенді. Тағы бір номинация "ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары саласындағы құрастыру" бұл бағытта Аршалы кентінің агротехникалық колледжінің студенттері, Оқушылар Серік Ринат Серікұлы мен Көшербаев Арыстан педагогтар Ю.В. Никитенкомен бірге "тіркемелі соқа" және "культиватор КРН-2,8" элементтерін дайындап, алғаш рет сөз сөйлеп, сәйкесінше 2 және 3 орын алған мұғалімдерін сәтсіздікке ұшыратты. Қорытынды есепте Аршалы СЮТ және Агротехникалық колледж 5 бірінші орынды, бір екінші және үшінші орынды иеленді.

Ауданда техникалық шығармашылықты дамыту үшін әлеует бар , бірақ қазіргі заманғы жабдықтардың жетіспеушілігі біздің тәрбиеленушілеріміздің техникалық мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануға, олардың ой-өрісін кеңейтуге және өздерінің педагогикалық әлеуетін іске асыруға мүмкіндік бермейді.